ÇİMENTODAKİ FİYAT ARTIŞLARI SEKTÖRE BALTA VURUYOR
Haber
05 Eylül 2021 - Pazar 17:36 Bu haber 643 kez okundu
 
ÇİMENTODAKİ FİYAT ARTIŞLARI SEKTÖRE BALTA VURUYOR
EKONOMİ Haberi
ÇİMENTODAKİ FİYAT ARTIŞLARI SEKTÖRE BALTA VURUYOR

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, son altı ay içerisinde Çimento fiyatlarının yüzde 175 zamlandığını açıkladı. Yaşanan yüksek artışın açıklanamayacak boyutta olduğunu belirten Karslıoğlu, zamların kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesini ve tüm İnşaat sektörünü olumsuz etkilediğini ifade etti.

 

ÇİMENTODAKİ FİYAT ARTIŞLARI SEKTÖRE BALTA VURUYOR

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, 6 ay içerisinde yüzde 175 oranında artan çimento fiyatlarının bir an önce düşmesi gerektiğini, fiyatların düşmesi halinde konut fiyatlarının da düşeceğini söyledi. Geçen yıl ton fiyatı 210 -220 TL olan çimentonun bu yıl 440 TL'ye gelmesiyle çimentocular ile müteahhit ve hazır betoncular arasında yaşanan tartışmalar sürüyor. Çimentodaki bu anormal fiyat farkı inşaat sektörünü baltalıyor. İnşaatta artan maliyetler nedeniyle ev fiyatları da artmaya devam ederken Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

KONUYA ACİL ÇÖZÜM GEREKİYOR

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, Konunun inşaat sektörü açısından hayati önem taşıdığına dikkat çekti ve sektördeki sıkıntıların karşılıklı diyaloglarla çözülmesi gerektiğini belirterek, “Çimento üreticilerinin rekabet kurulu ve Ticaret Bakanlığı tarafından acilen incelenmeye alınmasını istiyoruz. Ancak bu şekilde sorunun nihai çözüme ulaşacağına inanmaktayız. İnşaatların durması demek 250 sektöründe durması ve tüm bu sektörlerde çalışanların ailelerine ekmek götüremeyeceği demektir. Bu zamlar inşaat maliyetini artırınca konut fiyatlarını da arttırmıştır. Ayrıca kamu müteahhitleri zaten fiyat farksız çalıştıkları için kamu yatırımlarını da olumsuz yönde etkileyecektir. Bu doğrultuda konuya acil çözüm gerekiyor.” diye konuştu. Karslıoğlu, inşaattaki maliyet fiyatlarının düşmesi halinde ev fiyatlarının da düşeceğini söyledi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇİMENTODAKİ, FİYAT, ARTIŞLARI, SEKTÖRE, BALTA, VURUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı